Toggle navigation
Log In
|
Sign Up
Add My Event
Log In
|
Sign Up
Heart of the Hills
Hill City, SD
About
Participants
Teams
Results
Awards
Contact
Register Now
Race Awards
Year:
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
Race:
10M RUN
10M WALK
Gender:
All
Male
Female
Age Group:
All Ages
15 and Under
16-19
20-29
30-39
40-49
50-59
60-69
70 and Over
NO AGE GIVEN (PLEASE SEE TIMERS)
Place
Bib
Name
Time
Pace
Age
Gender
Gender Place
10M RUN Overall Females
1st
987
NIKKI HETTINGER
01:08:57
6:37/mile
30
F
1
10M RUN Overall Males
1st
986
ZACH HENTSCHEL
00:57:06
5:29/mile
21
M
1
10M RUN Female 15 and Under
1st
990
KADANCE HOLSO
01:15:26
7:15/mile
15
F
6
2nd
1011
BRINNA SHELDON
01:24:37
8:08/mile
14
F
9
3rd
1778
TAYLOR HARRELSON
01:34:46
9:06/mile
14
F
16
10M RUN Male 15 and Under
1st
915
JOHN ACHTER
01:09:35
6:41/mile
15
M
13
2nd
1559
JERIAH ALEXANDER
01:09:48
6:42/mile
15
M
15
3rd
1014
JOSHUA UHRE
01:16:03
7:18/mile
14
M
22
10M RUN Female 16-19
1st
1013
HAILEY UHRE
01:12:45
6:59/mile
19
F
3
2nd
989
BRIONNA HOLSO
01:23:14
8:00/mile
18
F
8
10M RUN Male 16-19
1st
998
GRADY LOOS
00:58:00
5:34/mile
17
M
2
2nd
1024
TY PETROCCO
01:02:10
5:58/mile
16
M
3
3rd
995
SEAN KILPATRICK
01:02:24
5:59/mile
18
M
5
10M RUN Female 20-29
1st
1781
KADIN GROEN
01:09:07
6:38/mile
20
F
2
2nd
1776
KARLEE SIMMONS
01:14:30
7:09/mile
21
F
5
3rd
963
MARISSA CUTLER
01:33:20
8:58/mile
28
F
14
10M RUN Male 20-29
1st
1578
BRADY CHASE
01:03:05
6:03/mile
28
M
6
2nd
984
STONE GRAVES
01:09:07
6:38/mile
21
M
11
10M RUN Female 30-39
1st
1025
REBECCA ROSELLES
01:31:49
8:49/mile
35
F
11
2nd
1019
HEATHER MORRIS
01:36:56
9:19/mile
31
F
17
3rd
1000
LINDSEY MIESEN
01:39:29
9:33/mile
33
F
18
10M RUN Male 30-39
1st
1017
ALEX WHITESELL
01:10:15
6:45/mile
35
M
17
2nd
1779
CAMERON FULLERTON
01:10:49
6:48/mile
34
M
18
3rd
1029
COLTER STEINMETZ
01:13:20
7:03/mile
30
M
20
10M RUN Female 40-49
1st
991
REBECCA HOLSO
01:14:05
7:07/mile
41
F
4
2nd
1616
NIKKI MCDANIEL
01:15:53
7:17/mile
42
F
7
3rd
985
JACQUE HAGEN
01:30:11
8:40/mile
41
F
10
10M RUN Male 40-49
1st
1582
MARTIN WENNBLOM
01:02:23
5:59/mile
44
M
4
2nd
1040
Jim Erwin
01:21:12
7:48/mile
48
M
25
3rd
1039
Danny Oaks
01:22:33
7:56/mile
41
M
30
10M RUN Female 50-59
1st
1780
DEBORAH hANAGAN
01:41:03
9:42/mile
58
F
19
2nd
956
KARI CHRISTENSEN
01:54:04
10:58/mile
51
F
23
3rd
992
KAYOKO ITO
01:56:42
11:13/mile
50
F
24
10M RUN Male 50-59
1st
1027
WES BROEDER
01:19:07
7:36/mile
54
M
24
2nd
1773
SCOTT HAUCK
01:34:56
9:07/mile
57
M
37
3rd
1028
DAVID SHEETS
01:35:57
9:13/mile
52
M
39
10M RUN Male 60-69
1st
1770
TONY THORSEN
01:22:07
7:53/mile
66
M
29
2nd
981
BRIAN FENSKE
01:27:11
8:22/mile
65
M
32
3rd
1554
BRADFORD GOZ
01:36:53
9:18/mile
69
M
40